1.250 TL VE ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ | PEŞİN FİYATA 3 TAKSİT
Menü
Hesabım
Sepetim
Filtre
KATEGORİLER
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
MARKA
MODEL
{{ FILTER.NAME }}
Filtre
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
Görünüm :
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
Kesme Tahtaları

Kesme tahtası yiyecek bir ürünü üzerine koyarak, düzgün kesmek için yerleştirilen dayanıklı, sağlıklı, düz bir tahtadır. Mutfakta en çok kullanılan materyallerden biri olan kesme tahtası her evde bulunur.

Kesme Tahtaları Nasıl Kullanılmalıdır?

Ekmekten, meyveye, sebzeden, ete kadar her çeşit yiyecekleri kesmek için kullanılan kesme tahtası her yiyecek için ayrı kullanılmalıdır. Hijyen açısından bunun önemi çok büyüktür. Kesme tahtaları, zamanla üzerinde oluşan kesik ve çatlakların arasına dolan kir, yağ gibi maddeler sebebi ile çok fazla bakteri üretirler. Dolayısı ile temizlenmesine dikkat etmek gerekir. Ahşap kesme tahtalarının uzun ömürlü olması için temizledikten sonra kokusuz yağlarla yağlamak ahşaba koruyucu bir tabaka oluşturacak ve çatlamasını, aralarına kirin dolmasını önlenmiş olacaktır.

Kesme Tahtasına Nasıl Yağlanmalı?

Kesme tahtası yıkanıp temizlendikten sonra tamamen kurumaya bırakılmalı. Tahta kuruduktan sonra üzerine yağın her tarafına nüfuz edecek şekilde yaymak amacıyla kuru bir havlu veya temiz ve yumuşak bir boya fırçası ile her tarafına yedirin. Yağın tahtaya iyice nüfuz etmesi için en az iki üç saat kullanmayın.
Kesme tahtası daha çok cam, plastik, akrilik veya üzerinde bakteri oluşumunu en aza indirgeyen özel maddelerle üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Bir kesme tahtasını her çeşit ürünü kesmek için kullanmak sağlık açısından sakıncalı bir davranıştır. Her ürün için ayrı tahta kullanmak daha doğru olacaktır. Pişirmeden yenen meyve, sebze, ekmek gibi ürünler için ayrı, çiğ yenemeyen et, balık, tavuk gibi ürünler için ayrı kesme tahtası kullanmak gereklidir.

Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir?

Kesme tahtasını her kullanımda mutlaka sıcak deterjanlı su ile yıkamak gerekir. Ancak ahşap malzemeden bir kesme tahtasını bulaşık makinesine koymak uygun değildir. Elde bol sıcak su ile yıkamak daha sağlıklıdır.
Kesme tahtasını mutfak bezi ile kurulamaktan kaçının. Kendi halinde kurumaya bırakın veya kâğıt havlu kullanın. Kesme tahtası cam, akrilik veya plastik ise bulaşık makinesine konabilir. Özellikle ahşap kesme tahtalarında karbonat ile temizlemek daha sağlıklı olacaktır.

Tahtanın üzerine bir yemek kaşığı kadar karbonat dökerek sıcak, ıslak bir sünger veya bez ile ovalayın. Kesme tahtalarını sirke ile de temizlemek hijyen açıdan faydalıdır. Tahtanın üzerine bir miktar elma sirkesi dökerek temiz bir bez ile iyice ovalayın.

Deniz tuzu, limon suyu gibi temizleyici maddeler kullanarak da kesme tahtaları sağlıklı şekilde temizlemek mümkündür. Kesme tahtaları mutfakta en sık kullanılan bir malzeme olduğu için her kullanımdan sonra hemen temizlemek önemlidir.

Kesme Tahtalarını Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesme tahtası çamaşır suyu ile temizlenmemelidir. Özellikle ahşap kesme tahtalarında çamaşır suyu kullanıldığında, ahşabın içine geçeceği için bol su kullanmak hatta birkaç saat saf temiz suda bekleterek çamaşır suyunun tahta üzerinden iyice atılmış olmasını sağlamak gerekir.

Ahşap kesme tahtaları uzun süre kuru kalırsa zamanla eğrilebilir, deformasyona uğrayabilir. Belli aralıklarla temizlemeli ve uygun gıda yağları ile ( badem yağı, üzüm çekirdeği yağı gibi) her tarafı yağlanmalıdır.
Kesme tahtası cam veya plastik ise bulaşık makinesine konabilir.

Kesme Tahtası Modelleri

Kesme tahtası almak isterseniz birkaç farklı model bulmanız mümkündür.

Cam kesme tahtası, genellikle tercih edilmezler. Kırılmaya karşı hassas oldukları ve bıçağı körelttiği için özellikle profesyonel mutfaklarda kullanılmazlar. Ancak sağlık açısından üzerinde bakteri oluşumu en az olan kesme tahtaları arasındadır.

Mermer kesme tahtası modelleri, California Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre mermer kesme tahtasında bakteriler yüzeye kolayca yayılabiliyor. Dolayısıyla çok sık yıkamak gerekiyor. Bunun yanı sıra kırılma ve kullanıcıya zarar verme tehlikesi sebebi ile çok fazla tercih edilmiyor.

Ahşap kesme tahtası modelleri dünyada en çok tercih edilen ve kullanılan kesme tahtaları arasında ahşap kesme tahtası modelleri vardır. Hem hafif, temizlenebilir hem de sağlıklı olması nedeniyle çoğu evde ahşap kesme tahtası bulmak mümkündür.

Plastik kesme tahtası modelleri, sağlık açısından çok uygun olmayan modellerdir. Zamanla aşınan ve limelenen plastik gıdaların arasına karışarak yutulabilmektedir. Dolayısı ile plastik kesme tahtası alırken en iyi kalitede modelin alındığından emin olunmalıdır.

Bambu kesme tahtası, son yıllarda çok tercih edilen kesme tahta modelidir. Hem görsel şıklığı hem de kullanım kolaylığı sebebi ile ürünün çeşidine göre farklı ebatlarda bambu kesme tahtaları üretilmiştir. Bambu kesme tahtalarını genellikle hamur kesme, ekmek kesme gibi ürünlerde kullanmak daha doğrudur.

Kesme tahtası genellikle dikdörtgen şeklindedir. Bunun yanı sıra kare, beşgen oval veya yuvarlak modeller de olabilir. Son yıllarda kesme tahtaları yemek sunumlarında da kullanılmaya başlandı. Özel ve gurme restoranlarda servislerin kesme tahtaları üzerinde yapılması müşterilerin beğenisini kazandı. Dolayısı ile kesme tahtaları artık tabak olarak da kullanılabilmekte.

Kesme Tahtaları Hangi Ağaçtan Olmalı?

Ahşap zamanla, özellikle su gördükçe yumuşama eğilimindedir. Bu yüzden en sert ve sağlam ağaçtan kesme tahtası üretmek gerekir. Dünyanın en sağlam ağacı balsa ağacı olarak bilinir. Sertliği, bükülebilme ve sıkıştırılabilme özellikleri sebebi ile balsa tercih edilebilir. Bunun yanı sıra meşe ve çam ağacı en çok kullanılan kesme tahta ana maddesidir.

Kesme Tahtası Fiyatları Nasıl?

Mutfak gereçleri satan her markada kesme tahtası modelleri bulmak mümkündür. Kullanılan malzemeye, üretim kalitesine, ebadına göre ücretlendirmesi de farklıdır. Kesme tahtalarında genellikle fiyat kalite orantısına dikkat etmek gerekir. Uzun ömürlü, sağlıklı bir kesme tahtasını ucuz bir fiyata bulmak pek mümkündür.

Plastik kesme tahtası fiyatları daha uygun olmakla beraber özel malzemeden üretilmiş olanların nispeten yüksek fiyatları olabilir. Plastik kesme tahtası fiyatları 20 TL ile 200TL arasında değişen fiyatlardadır. Ahşap kesme tahtası fiyatları çok çeşitli fiyatlarda olabilir. Hangi ağaçtan üretilmiş olmasına ve ebatlarına göre fiyatlandırılan ahşap kesme tahtaları 50 TL ile 300TL arasında değişir. Kesme tahtalarını çok büyük veya çok küçük ebatta almak kullanım açısından çok uygun değildir.

Kesme Tahtası Ölçüleri

Özel üretimle istenen boyda kesme tahtası yaptırmak mümkündür. Ancak mutfak gereçleri satan büyük markalarda kesme tahtası ölçüleri genellikle standart olarak üretilmişlerdir. Dikdörtgen modeller 30cm- 20 cm, 15cm-24cm, 35cm-18cm gibi ölçülerdedir. Kesme tahtası fiyatları da ebada göre değişir.

Yuvarlak model kesme tahtaları 25cm çapında, 30 cm çapında veya 35 cm çapında olabilmektedir. Yuvarlak model kesme tahtaları kullanım açısından da farklı fiyatlandırmaya tabidir. Ölçülerine göre fiyatlar değişmektedir.
 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.