1.250 TL VE ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ | PEŞİN FİYATA 3 TAKSİT
Menü
Hesabım
Sepetim
Filtre
KATEGORİLER
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
MARKA
MODEL
{{ FILTER.NAME }}
Filtre
Fiyat
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Farklı etkinlikler için yemek sofraları kuruyorsanız, muhtemelen servis tabaklarının işlevini biliyorsunuzdur. Servis tabağı, yemek sunmak ve servis yapmak için kullandığınız bir tür sofra takımıdır. Büfe tabağı, tabak, yemek tabağı, salata tabağı ya da tatlı tabağı olabilirler. Her çeşit servis tabağı modeli işlevini yerine getirir. Kullandığınız servis tabakları sofralarınıza şıklık ve kalite kazandırır. Aynı zamanda misafirlerinizi ağırlamanın en zarif yöntemidir.
 
Servis Tabakları ve Çeşitleri Nelerdir?
 
İster basit bir aile yemeği olsun, ister önemli bir iş yemeği, servis tabakları her zaman kullanışlıdır. Resmi olmayan bir yemeğe katılırken farklı servis tabağı türlerini bilmeniz gerekmeyebilir. Ancak bir etkinlikte bulunuyorsanız seramik tabakların farklı tarz ve kullanımları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.
 
Servis tabağı, sofrayı kurmak ve yemek servisi yapmak için kullandığı herhangi bir takımdan ibaret değildir. Sofralarda en çok tercih edilen servis tabağı modelleri ve çeşitleri;
Meze tabağı
Yemek tabağı
Tatlı tabağı
Çorba kasesi olarak adlandırılır.

Geniş servis tabakları aynı zamanda servis plakaları olarak da bilinmektedir. Bunları genellikle tam kapsamlı akşam yemeklerinde görebilirsiniz. Düğünler ve partiler gibi etkinliklerde sıkça kullanılan tabak çeşitleridir.
 
Meze Servis Tabağı Çeşitleri

17 cm'den başlayan farklı boylarda meze servis tabağı mevcuttur. Çoğu meze tabağı kavisli uçlara sahiptir. Meze tabakları ekmek ve tereyağı tabaklarına benzer. Tek fark, meze tabağının ekmek ve tereyağı tabağından biraz daha büyük olmasıdır. Bu servis tabağını peynir ve meyve servisinde kullanabilirsiniz.

Yemek Servis Tabağı Çeşitleri
 
Ana yemeklerde kullanılan bir çeşit servis tabağı modelleri yemek tabağı olarak adlandırılır. Bir yemek tabağı genellikle 11 ila 12 inç arasındadır. Genellikle salatadan sonra gelen yemek tabağı, yemek boyunca en çok kullanılan tabaktır.
 
Tatlı Servis Tabağı Çeşitleri
 
Tatlı tabağını hem resmi hem de resmi olmayan ziyafetlerde sık görebilirsiniz. Muhtemelen tatlı tabağının ya da yemek tabağının çok çeşitli bir işlevi olduğunu biliyorsunuzdur. Atıştırmalıklar, mezeler ve tabii ki tatlılar servis etmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu servis tabağı örneğinin çapı sadece yaklaşık 18 cm'dir. Genellikle düğünlerde, partilerde ve diğer birçok etkinlikte kullanılmaktadır.
 
Çorba Servis Tabağı veya Kase Çeşitleri
 
Bir çorba tabağı veya çorba kasesi, diğer servis tabaklarından farklı bir şekle sahiptir. Bunun nedeni, çorba gibi sulu yiyecekleri servis etmek için kullanmanızdır. Böylece tepesinde bir kemer bulunan formu, çorba için bir kap olarak birincil işlevini takip eder. Ancak resmi ve gayri resmi akşam yemekleri için çorba kasesinin farklı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Resmi akşam yemekleri için çorba kaseleri genellikle resmi olmayanlardan daha kısadır.
 
Salata Servis Tabağı Çeşitleri
 
Servis tabaklarının ne olduğunu biliyorsanız, muhtemelen yemek tabakları ile salata tabaklarının birbirine çok benzediğini fark etmişsinizdir. Salata servis tabağı modelleri, salata servisi için özel bir sofra takımıdır. Yuvarlak bir şekil ve iki farklı boyut ile karakterizedir. Büyük olan yaklaşık 22 cm ve küçük boy yaklaşık 20 cm'dir.
 
Ekmek ve Tereyağı Servis Tabağı Çeşitleri
 
Adından da anlaşılacağı gibi, ekmek ve tereyağı tabağı veya BnB, ekmek ve tereyağı servis etme amacına sahiptir. Bu tabaklar çeyrek tabak ya da yan tabak olarak da adlandırılır. Ayrıca, BnB servis tabağı modelleri genellikle yaklaşık 15 cm çapında yuvarlak bir şekle sahiptir. 
 
Saucier Servis Tabağı Çeşitleri
 
Saucier model servis tabağı genelde resmi akşam yemeklerinde kullanılır. Kayık şeklindedir ve sos gibi ürünlerin servisinde kullanılır.
 
Servis Tabağı Modelleri ve Malzemesi
 
Sofra takımları için kullanılan malzemeleri bilmek, servis tabaklarının ne olduğunu anlamak kadar önemlidir. Bunun nedeni ise bu malzemelerin farklı maliyet ve kaliteye sahip olmasıdır. Servis tabağı fiyatları genellikle kullanılan malzemeye göre değişmektedir.
 
Seramik Servis Tabakları
 
Seramik, servis tabakları üretmek için kullanılan en yaygın malzemelerden biridir. Zanaatkarlar, kili çok yüksek bir sıcaklığa ısıtarak ve ardından sertleştirerek seramikten servis tabakları tasarlamaktadır. Seramikten yapılan tabaklar çok yoğun değildir ve porselenden daha fazla su emer. Bu yüzden en çok tercih edilen malzemedir.
 
Ayrıca porselen, kilden yapılan herhangi bir sofra takımı için genel bir terimdir. Seramik plakalar sert, dayanıklı, korozyona dayanıklı ve sağlamdır. Saf ve geleneksel seramik sofra takımınız varsa, bulaşıkları tekrar ısıtırken fırında veya mikrodalgada güvenle kullanabilirsiniz.
 
Toprak kaplar diğer seramik türlerine göre daha yumuşak ve kırılgandır. Bunun nedeni, üreticilerin bunu yapmak için daha düşük bir sıcaklık kullanmasıdır. Aynı zamanda biraz gözenekli, kalın ve ağırdır. Toprak kaplar diğer seramik servis tabağı fiyatları bakımından daha ucuzdur ancak kolayca ufalanabilir.
 
Öte yandan, porselen tabaklar oldukça sağlamdır. Zanaatkârlar tarafından yapılırken yüksek sıcaklıklara maruz bıraktığı için kalitelidir. Bu yüzden porselen en çok tercih edilen servis tabağı modelleri arasında yer alır.
 
Çin Servis Tabakları
 
Porselen servis yemek takımları fiyat konusunda yüksek olduğundan pek çok kişi Çin takımlara yönelmiştir. Bu servis tabakları oldukça şık ve egzotiktir. Ayrıca servis tabağı fiyatları söz konusu ise bütçe dostudur. Çin servis tabaklarını hem resmi hem de gündelik olarak kullanabilirsiniz. Hammaddesi, yüksek sıcaklıklara maruz kalan, gözeneksiz ve son derece dayanıklıdır.
 
Melamin Servis Tabakları
 
Melamin servis tabakları, porselen servis tabağı fiyatları söz konusu olduğunda daha ucuz bir alternatiftir. Bunun nedeni, aynı çekiciliğe sahip olmalarıdır. Gündelik akşam yemeklerinde genellikle melamin servis tabakları kullanılmaktadır. Çeşitli şekillerde, renklerde ve stillerde tasarlanır. Bu servis tabaklarının plastik bir malzemesi vardır. Bu da onları hafif ancak sağlam ve neredeyse yok edilemez hale getirir.
 
Ancak melamin fırında ya da mikrodalgada kullanılamaz. Bu malzemenin bileşimi, yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında kimyasalları boşaltır. Melamin plakalar aşırı sıcaklıklarda erimeyecek olsa da, yüzeyleri tüketildiğinde güvenli olmayan zararlı kimyasalları süzecektir. Bu yüzden orijinal servis tabaklarınıza bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.
 
Cam Servis Tabakları
 
Tıpkı porselen tabaklar gibi cam servis tabakları da dayanıklı ve gözeneksizdir. Günümüzde çoğu cam servis tabağı opaktır. Vitrifiye cam eşyaların fırında, mikrodalgada ve bulaşık makinesinde kullanılması güvenlidir. Bu tür cam eşyaların sert bir zemine düştüğünde bile kırılması pek olası değildir. Bu yüzden hem servis tabağı fiyatları hem de kullanılabilirlik açısından tercih edilir. Cam servis tabakları dayanıklılıkları nedeniyle çocuk dostu yemekler için idealdir. Ayrıca sofralarınıza şıklığı ve zarafeti getirir.
 
Servis Tabakları Nasıl Seçilmelidir?
 
Satın alacağınız türü seçmekte zorlanıyorsanız, kişisel ihtiyaçlarınız gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu tabakları nerede kullanacağınız oldukça önemlidir. Yemek takımları, tüm bir masayı tamamlamak için birkaç yer ayarından oluşur. En yaygın servis tabağı modelleri 20 parçalı takımlardır. Uzmanlara göre, sekiz ila 12 beş parçalı ayarın olması idealdir. Bu sayede organizasyonlara ev sahipliği yaparken yeterli takıma sahip olursunuz.
 
Biri gündelik, diğeri resmi olmak üzere iki set satın alıyorsanız, dört ila altı sıradan yer ayarı almak için idealdir. Geleneksel yer ayarları için 12 ayar yeterli olacaktır. Yine de satın almanız gereken takım; ailenizin sayısı ve büyüklüğüne, konukları ne sıklıkta ağırladığınıza bağlı olacaktır.
 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.